Novinky

12.04.2014 20:50

Od udržitelného rozvoje k udržitelnému ústupu? - přednáší doc. RNDr. Pavel Nováček, CSc.

 

Doc. RNDr. Pavel Nováček, CSc. - Od udržitelného rozvoje k udržitelnému ústupu?
29. 4. (úterý), 18.00
Katolický dům, Zábřeh

Koncept udržitelného rozvoje je znám již více než čtvrt století. Jedna věc je však vizi formulovat a druhá věc, podstatně těžší, je její prosazování. V tomto jsou zatím naše výsledky na úrovni národní a mezinárodní dosti tristní. Je tedy načase začít přemýšlet o alternativě k dlouhodobě udržitelnému rozvoji, kterou je udržitelný ústup. To je velká výzva a bude žádoucí, aby spojily své síly dva největší zdroje naší tvůrčí energie, které dosud spíše kráčely vedle sebe, nikoli spolu. Jsou jimi věda a náboženství (víra). Věda je racionální a objektivní, hledá, jak svět funguje. Je však ohrožována nebezpečím pýchy rozumu. Víra je subjektivní, více intuitivní, hledající smysl světa a našeho místa v něm. Jestliže vědu ohrožuje pýcha rozumu, pak víru ohrožuje extrémní fundamentalismus. Přitom aby byl člověk člověkem, potřebuje obojí - věřit i svobodně zkoumat svět kolem sebe.

Pavel Nováček (1961) se narodil na Vysočině, nyní se svojí manželkou Helenou a třemi dětmi žije v Samotiškách u Olomouce. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, poté pracoval v Ústavu krajinnej ekológie SAV na Slovensku. V roce 1990 se vrátil na Univerzitu Palackého, kde nyní vede Katedru rozvojových studií. Je předsedou České asociace Římského klubu a členem Řídícího výboru Millennium Project (Washington, D.C.). Napsal několik odborných i populárně-odborných knih, většina je k dispozici nawww.pavelnovacek.eu.

 

 

Celý článek

—————

19.02.2014 22:50

Pokání jako askeze? Teologicko-antropologický pohled - přednáší prof. František Kunetka, Th.D.

 

 

Prof. František Kunetka, Th.D. - Pokání jako askeze? Teologicko-antropologický pohled

8. 4. (úterý), 18.00 

Katolický dům, Sušilova 38, Zábřeh

 

„Smíření a pokání jsou pojmy teologické, resp. antropologicko-teologické. Jejich obsah a význam byl v dějinách teologie i spirituality často zeslabován a překrýván aplikací pouhých morálních kategorií. Přednáška chce proto nabídnout původní biblická východiska i podněty některých prvků liturgického slavení, může tak být přínosem pro spirituální prožívání závěru postní doby.“ 

 

Prof. František Kunetka, Th.D. - vedoucí Katedry liturgické teologie Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

 

 

Celý článek

—————

02.02.2014 22:41

Čestně o Bohu podle J. Robinsona - přednáší Ondřej Sikora, Ph.D.

 

 

Ondřej Sikora, Ph.D.  - Čestně o Bohu podle J. Robinsona

19.2. (středa), 18.00

Katolický dům, Sušilova 38, Zábřeh

 

 

Záměrem přednášky je seznámit posluchače s hlavními myšlenkami knihy známého anglikánského biskupa a teologa Johna A.T. Robinsona, nazvané „Čestně o Bohu“ (Honest to God). Důvodem, proč se touto prací zabývat, je jednak padesátileté výročí od jejího vydání, především je to ale myšlenkový obsah, který i po půl století křesťany vybízí k odvaze tázat se, zpochybňovat a nově promýšlet nejzákladnější kategorie své víry.

Když na jaře roku 1963 vyšla v Británii kniha Čestně o Bohu, způsobila okamžitou senzaci. Netrvalo dlouho, a prodal se první milion výtisků, a záhy byla přeložena do sedmnácti jazyků. V češtině se objevila s jistým zpožděním v roce 1969, ale již dříve kolovala v samizdatu. Woolwichský biskup ve své knize shrnul debatu, která probíhala především mezi protestantskými teology od 20. let minulého století, ale kulminovala zejména ve 40. letech a po válce. Podle ní bylo načase rozejít se s představou trojspochoďového světa – nebe, země, peklo –, která koření v mytologických představách starověku. Robinson s odvoláním na věhlasné teology Paula Tillicha, Dietricha Bonhoeffera a Rudolfa Bultmanna vzkázal křesťanskému světu, že představa Hospodina „tam venku“ je nadále neudržitelná. Teologická východiska knihy se dají shrnout tezí, že Boha je třeba hledat jinde, v základu bytí, v normální lidské existenci.

 Přednáška se dělí do dvou částí, v první bude představena hlavní teze Robinsonovy práce, která spočívá v nutnosti opuštění představy o Bohu jako o supranaturální entitě ve prospěch pojetí Boha jako hlubiny skutečnosti. Ve druhé části bude zrekapitulována bohatá diskuse, kterou tato práce vyvolala.

 

Ondřej Sikora, Ph.D. - odborný asistent, Katedra filozofie Filozofické fakulty Univerzity Pardubice

Celý článek

—————

27.01.2014 10:45

připravujeme na únor

Ondřej Sikora, Ph.D.  - Čestně o Bohu podle J. Robinsona

středa 19. února, 18.00

Katolický dům

 

 

Celý článek

—————

22.01.2014 20:47

připravujeme

Prof. František Kunetka, Th.D. - Pokání jako askeze? Teologicko-antropologický pohled

úterý 8. dubna, 18.00

Katolický dům

 

 

Celý článek

—————

Všechny články

—————


Vítejte na webu místní skupiny České křesťanské akademie v Zábřeze

"Česká křesťanská akademie přispívá k rozvoji vědy, umění a vzdělání v České republice. Sdružuje občany, kteří chtějí tomuto rozvoji napomáhat a kteří se hlásí k odpovědnosti za uplatňování křesťanských hodnot ve společnosti, i organizace, hlásící se ke stejným cílům. Zve ke členství i ke spolupráci příslušníky různých křesťanských vyznání i občany bez vyznání."
(Stanovy, článek 1)

oficiální stránky ČKA

www.krestanskaakademie.cz

najdete nás také na facebooku

Česká křesťanská akademie, místní skupina Zábřeh

 


Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:



Činnost místní skupiny ČKA v roce 2016 finančně podporuje Město Zábřeh