Novinky

26.08.2017 21:19

Komentovaná prohlídka židovského hřbitova v Úsově s Achabem Haidlerem

 

V neděli 10. září přijměte pozvání na komentovanou prohlídku židovského hřbitova v Úsově s Achabem Haidlerem.

Sraz ve 14:30 v Úsově před synagogou. Doprava je možná ze Zábřeha i autobusem ve 13:38 z Valové, přestup v Leštině. Zpět odjíždí autobus z Úsova 18:41. (Pokud by někdo spěchal, je možný i odjezd 16:20 - s přestupem v Leštině.)

Jaroslav Achab Haidler je herec, bývalý ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem, regionální politik, překladatel. Věnuje se také dokumentaci židovských hřbitovů v Čechách a na Moravě. Jejich elektronická databáze je dostupná na www.chewra.com. Před několika lety přednášel opakovaně také v Zábřeze.

 

 

Celý článek

—————

08.04.2017 20:58

Dr. Ing. Ladislav Heryán, Th.D., SDB - O Božím milosrdenství mezi námi (Jak hovoří Bible o Bohu a co z toho vyplývá pro člověka)

 

 

O Božím milosrdenství mezi námi (Jak hovoří Bible o Bohu a co z toho vyplývá pro člověka)

 

Dr. Ing. Ladislav Heryán, Th.D., SDB

Vyučuje biblistiku a spirituální teologii na VOŠ Jabok Praha, částečně učí rovněž na IES ETF UK Praha a CMTF UP Olomouc. Je salesiánským knězem.

 

 

Celý článek

—————

24.03.2017 18:57

PhDr. Jan Stříbrný - České 20. století

 

 

PhDr. Jan Stříbrný

České 20. století

28. března 2017 (úterý), 18:00, Katolický dům, Zábřeh

 

Do dějin českých zemí a osudů jejich obyvatel zasáhly během století vymezeném roky 1900 a 2000 tak dramatické události, že z neměnných jistot, jak se zdály ještě na jaře 1914, nezůstal téměř kámen na kameni. Každých dvacet let - v desetiletí 1938-1948 dokonce čtyřikrát - docházelo k zásadním změnám politickým i státoprávním, které často znamenaly doslova přemety v chápání a interpretaci našich dějin a byly využívány i zneužívány k ideologickým cílům. Není proto divu, že v naší historické paměti, postižené takovou diskontinuitou, je dosud přítomno tolik mýtů a předsudků o našich nedávných dějinách a je nezbytné, abychom si svoji historii znovu pravdivě a poctivě objevili.

 

PhDr. Jan Stříbrný

Pochází z východních Čech, kde se v Radimi poblíž Jičína narodil 22. 7. 1950  do křesťansky založené rodiny soukromého rolníka. Po středoškolských studiích v Jičíně absolvoval v letech 1968-1973 obor čeština a dějepis na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Do roku 1990 byl zaměstnán v ústředí Českého svazu protifašistických bojovníků, kde v rámci historicko-dokumentační komise postupně rozvíjel svůj vyhraněný zájem o moderní čs. dějiny a zvláště historii druhého odboje. V letech 1990-1994 pracoval v Historickém ústavu Armády ČR jako vědecký tajemník Památníku odboje. Od roku 1995 působil v České křesťanské akademii, kde měl na starost výzkumné projekty týkající se českých církevních dějin v obou totalitních režimech minulého století. V uplynulém desetiletí se věnoval především projektu Martyrologium katolické církve v českých zemích ve 20. století a připravil dílo k vydání; pod názvem Mučedníci a oběti pro Krista by mělo vyjít koncem letošního roku v nakladatelství Academia. Do roku 2014 byl viceprezidentem ČKA a v prosinci 2015 byl jmenován čestným členem České křesťanské akademie.

 

 

Celý článek

—————

24.03.2017 18:50

Mgr. Kateřina Vytejčková - Alevité - náboženská menšina v Turecku ovlivněná křesťanstvím

 

 

Mgr. Kateřina Vytejčková

Alevité - náboženská menšina v Turecku ovlivněná křesťanstvím

21. února 2017 (úterý), 18:00, Katolický dům, Zábřeh

 

Původně křesťanská oblast Blízkého východu, do níž spadá i současné Turecko, se dnes může jevit jako nábožensky víceméně homogenní geografie, v níž převládá sunnitský islám. Nejen že tomu tak dříve nebylo, ale není tomu tak ani dnes. V rámci Turecka dnes žije několikamilionová skupina takzvaných Alevitů, kteří se se sunnitským pojetím islámu neztotožňují a kořeny svého náboženství vidí mimo jiné i v křesťanství.

Mgr. Kateřina Vytejčková vystudovala magisterský obor etnologie na Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde pokračuje v doktorském studiu. Je zaměstnancem Archeologického ústavu Akademie věd České republiky, v. v. i. v Praze. Sférou jejího dlouhodobého zájmu je oblast současného Turecka, kam podniká pravidelné výzkumné cesty nejen za účelem terénního výzkumu v rámci grantových projektů. Zabývá se různými tématy hmotné a duchovní kultury post-osmanského prostoru, především pak architekturou a duchovním světem alevitů v Turecku i na Balkáně. K těmto tématům publikovala několik odborných studií, pravidelně se též účastní kulturně-antropologických a orientalistických konferencí.

 

 

 

Celý článek

—————

03.01.2017 15:51

MUDr. Jaromír Matějek, PhD., Th.D. - Dříve vyslovená přání - jak můžeme o sobě rozhodnout, když už se rozhodnout nemůžeme

MUDr. Jaromír Matějek, PhD., Th.D.

Dříve vyslovená přání - jak můžeme o sobě rozhodnout, když už se rozhodnout nemůžeme

31. 1. 2017 (úterý), 18:00, Katolický dům, Zábřeh

V přednášce se dozvíme, jaké právní náležitosti musí text dříve vyslovených přání mít a konkrétně co a jak si promyslet pro dobu, kdy předpodkládáme, že budeme muset o sobě rozhodovat, ale ze zdravotních důvodů to nepůjde.

Jaromír Matějek, Ústav etiky a humanitních studií 3. LF UK, klinický etik, pediatr, teolog.

 

 

Celý článek

—————

27.12.2016 20:57

připravujeme

31. ledna
MUDr. Jaromír Matějek, PhD., Th.D.
Dříve vyslovená přání - jak můžeme o sobě rozhodnout, když už se rozhodnout nemůžeme

21. února
Mgr. Kateřina Vytejčková
Alevité - náboženská menšina v Turecku ovlivněná křesťanstvím

28. března
PhDr. Jan Stříbrný
České 20. století

 

 

Celý článek

—————

13.10.2016 22:25

Hrozí nám střet s kulturami nebo s barbary - přednáší doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D.

 

Hrozí nám střet s kulturami nebo s barbary

přednáší doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D. 

14. října (pátek), 18.00, Katolický dům


Jedním z nejvíce diskutovaných témat poslední doby je určitě obava z kulturních a náboženských dopadů migrační krize na Evropu. Tématem přednášky je analýza kořenů radikálního islámu ve 20. století a problematika vývoje džihádismu a islámsky motivovaného terorismu v posledních letech.

Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D. je pracovníkem Historického ústavu AV ČR a věnuje se mimo jiné také výzkumu moderních církevních dějin v evropských kontextech.

 

 

 

Celý článek

—————

03.06.2016 09:45

Ukrajina – země kontrastů. Pohled na zemi našich sousedů z hlediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce - přednáší Václav Keprt

Ukrajina – země kontrastů. Pohled na zemi našich sousedů z hlediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce

Václav Keprt

21. 6. (úterý), 18.00, Katolický dům

Na Ukrajinu a její obyvatele se velmi často díváme pohledem, který je do značné míry vytvořen díky médiím anebo lidmi, kteří tam nikdy nebyli. Přednáška ředitele Arcidiecézní charity Olomouc nabízí úplně jiný pohled, a to očima člověka, který se třináct let věnuje pomoci lidem této těžce zkoušené země. Pohled na život obyčejných lidí, na jejich radosti i starosti, pohled na krásy i problémy současné Ukrajiny.

Václav Keprt (1960), zábřežský rodák, na Charitě pracuje od roku 1995, od roku 2001 jako ředitel Arcidiecézní charity v Olomouci. Tato se od počátku svého vzniku věnuje zahraniční humanitární pomoci a rozvojové spolupráci, prioritně na Ukrajině a na Haiti.

 

 

Celý článek

—————

06.05.2016 18:24

Muslimské jaro, křesťanská zima. Současné pronásledování křesťanů na Blízkém východě v historické perspektivě - přednáší Michal Řoutil, Ph.D.

Muslimské jaro, křesťanská zima. Současné pronásledování křesťanů na Blízkém východě v historické perspektivě

Michal Řoutil, Ph.D.

31. 5. (úterý), 18.00, Katolický dům

Křesťané patří k původním obyvatelům zemí Blízkého východu a ještě na počátku 20. století činil jejich podíl v celkové populaci cca 20 %. Dnes se odhaduje na 3‒4 %. Jaké jsou hlavní příčiny tohoto stavu? Co dnes prožívají křesťané v Turecku, Libanonu, Íránu, Egyptě, ale především v Sýrii a Iráku? Na tyto a další otázky se pokusí přednáška odpovědět.

 

 

Celý článek

—————

09.02.2016 13:12

Velikonoční třídení – vrchol liturgického roku

 

Velikonoční třídení – vrchol liturgického roku

prof. Dr. František Kunetka, Th.D.

23. 2. (úterý), 18.00, Katolický dům

 

Vrcholné tajemství křesťanské víry, skutečnost Kristovy smrti a vzkříšení (mysterium paschale), je v církvi římského obřadu slaveno v průběhu tří velikonočních dnů (Velký pátek, Bílá sobota, Neděle zmrtvýchvstání), které (spolu s předvečerem mše na památku Kristovy Poslední večeře) představují teologický i liturgicko-dramaturgický vrchol celého liturgického roku. Tato tématika bude velmi stručně traktována z hlediska historického, liturgického i teologického, aby tak mohla být skromným příspěvkem pro osobní spirituální prožití tohoto významného období liturgického roku.

Prof. Dr. František Kunetka, Th.D. je vedoucím Katedry liturgické teologie CMTF UP.

 

 

 

Celý článek

—————

Všechny články

—————


Vítejte na webu místní skupiny České křesťanské akademie v Zábřeze

"Česká křesťanská akademie přispívá k rozvoji vědy, umění a vzdělání v České republice. Sdružuje občany, kteří chtějí tomuto rozvoji napomáhat a kteří se hlásí k odpovědnosti za uplatňování křesťanských hodnot ve společnosti, i organizace, hlásící se ke stejným cílům. Zve ke členství i ke spolupráci příslušníky různých křesťanských vyznání i občany bez vyznání."
(Stanovy, článek 1)

oficiální stránky ČKA

www.krestanskaakademie.cz

najdete nás také na facebooku

Česká křesťanská akademie, místní skupina Zábřeh