Novinky

12.04.2014 20:50

Od udržitelného rozvoje k udržitelnému ústupu? - přednáší doc. RNDr. Pavel Nováček, CSc.

 

Doc. RNDr. Pavel Nováček, CSc. - Od udržitelného rozvoje k udržitelnému ústupu?
29. 4. (úterý), 18.00
Katolický dům, Zábřeh

Koncept udržitelného rozvoje je znám již více než čtvrt století. Jedna věc je však vizi formulovat a druhá věc, podstatně těžší, je její prosazování. V tomto jsou zatím naše výsledky na úrovni národní a mezinárodní dosti tristní. Je tedy načase začít přemýšlet o alternativě k dlouhodobě udržitelnému rozvoji, kterou je udržitelný ústup. To je velká výzva a bude žádoucí, aby spojily své síly dva největší zdroje naší tvůrčí energie, které dosud spíše kráčely vedle sebe, nikoli spolu. Jsou jimi věda a náboženství (víra). Věda je racionální a objektivní, hledá, jak svět funguje. Je však ohrožována nebezpečím pýchy rozumu. Víra je subjektivní, více intuitivní, hledající smysl světa a našeho místa v něm. Jestliže vědu ohrožuje pýcha rozumu, pak víru ohrožuje extrémní fundamentalismus. Přitom aby byl člověk člověkem, potřebuje obojí - věřit i svobodně zkoumat svět kolem sebe.

Pavel Nováček (1961) se narodil na Vysočině, nyní se svojí manželkou Helenou a třemi dětmi žije v Samotiškách u Olomouce. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, poté pracoval v Ústavu krajinnej ekológie SAV na Slovensku. V roce 1990 se vrátil na Univerzitu Palackého, kde nyní vede Katedru rozvojových studií. Je předsedou České asociace Římského klubu a členem Řídícího výboru Millennium Project (Washington, D.C.). Napsal několik odborných i populárně-odborných knih, většina je k dispozici nawww.pavelnovacek.eu.

 

 

Celý článek

—————

19.02.2014 22:50

Pokání jako askeze? Teologicko-antropologický pohled - přednáší prof. František Kunetka, Th.D.

 

 

Prof. František Kunetka, Th.D. - Pokání jako askeze? Teologicko-antropologický pohled

8. 4. (úterý), 18.00 

Katolický dům, Sušilova 38, Zábřeh

 

„Smíření a pokání jsou pojmy teologické, resp. antropologicko-teologické. Jejich obsah a význam byl v dějinách teologie i spirituality často zeslabován a překrýván aplikací pouhých morálních kategorií. Přednáška chce proto nabídnout původní biblická východiska i podněty některých prvků liturgického slavení, může tak být přínosem pro spirituální prožívání závěru postní doby.“ 

 

Prof. František Kunetka, Th.D. - vedoucí Katedry liturgické teologie Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

 

 

Celý článek

—————

02.02.2014 22:41

Čestně o Bohu podle J. Robinsona - přednáší Ondřej Sikora, Ph.D.

 

 

Ondřej Sikora, Ph.D.  - Čestně o Bohu podle J. Robinsona

19.2. (středa), 18.00

Katolický dům, Sušilova 38, Zábřeh

 

 

Záměrem přednášky je seznámit posluchače s hlavními myšlenkami knihy známého anglikánského biskupa a teologa Johna A.T. Robinsona, nazvané „Čestně o Bohu“ (Honest to God). Důvodem, proč se touto prací zabývat, je jednak padesátileté výročí od jejího vydání, především je to ale myšlenkový obsah, který i po půl století křesťany vybízí k odvaze tázat se, zpochybňovat a nově promýšlet nejzákladnější kategorie své víry.

Když na jaře roku 1963 vyšla v Británii kniha Čestně o Bohu, způsobila okamžitou senzaci. Netrvalo dlouho, a prodal se první milion výtisků, a záhy byla přeložena do sedmnácti jazyků. V češtině se objevila s jistým zpožděním v roce 1969, ale již dříve kolovala v samizdatu. Woolwichský biskup ve své knize shrnul debatu, která probíhala především mezi protestantskými teology od 20. let minulého století, ale kulminovala zejména ve 40. letech a po válce. Podle ní bylo načase rozejít se s představou trojspochoďového světa – nebe, země, peklo –, která koření v mytologických představách starověku. Robinson s odvoláním na věhlasné teology Paula Tillicha, Dietricha Bonhoeffera a Rudolfa Bultmanna vzkázal křesťanskému světu, že představa Hospodina „tam venku“ je nadále neudržitelná. Teologická východiska knihy se dají shrnout tezí, že Boha je třeba hledat jinde, v základu bytí, v normální lidské existenci.

 Přednáška se dělí do dvou částí, v první bude představena hlavní teze Robinsonovy práce, která spočívá v nutnosti opuštění představy o Bohu jako o supranaturální entitě ve prospěch pojetí Boha jako hlubiny skutečnosti. Ve druhé části bude zrekapitulována bohatá diskuse, kterou tato práce vyvolala.

 

Ondřej Sikora, Ph.D. - odborný asistent, Katedra filozofie Filozofické fakulty Univerzity Pardubice

Celý článek

—————

27.01.2014 10:45

připravujeme na únor

Ondřej Sikora, Ph.D.  - Čestně o Bohu podle J. Robinsona

středa 19. února, 18.00

Katolický dům

 

 

Celý článek

—————

22.01.2014 20:47

připravujeme

Prof. František Kunetka, Th.D. - Pokání jako askeze? Teologicko-antropologický pohled

úterý 8. dubna, 18.00

Katolický dům

 

 

Celý článek

—————

13.10.2013 18:33

Čeští františkáni v osmanském Egyptě – jejich rukopisy a misijní působení, přednáší Mgr. Marek Dospěl

 

Mgr. Marek Dospěl
Čeští františkáni v osmanském Egyptě – jejich rukopisy a misijní působení
úterý 12. listopadu 2013
18.00
Zábřeh, Katolický dům, Sušilova 38

Během 18. století odešlo ze zemí Koruny české na misie na Blízkém východě několik desítek františkánů. Směřovali především do Palestiny a Egypta, kde františkánský řád s přestávkami působil vlastně už dob sv. Františka, soustavně především od počátku 17. století. Někteří z misionářů se však dostali nebo se aspoň pokusili dostat až do Habeše čili dnešní Eritreje a Etiopie. Ještě méně jich pak zaznamenalo své individuální osudy i autentické zkušenosti z těchto vzdálených krajů v písemné formě. Jejich rukopisy dochované v našich i zahraničních sbírkách představují unikátní vhled do jejich osudů, myšlenkového světa a znalostí o zemích svého misijního působení. V přednášce se budeme věnovat především těmto třem nejznámějším františkánům a jejich rukopisům: Jakub Římař (na misiích v letech 1712–1728 a 1737–1753), Remedius Prutký (na misiích v l. 1750–1753 a 1756–1756) a Christianus Schneider (na misiích 1772–1799). 

Marek Dospěl (1977) vystudoval učitelství pro střední školy v oborech dějepis a latina na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích (2001) a obory egyptologie a klasická archeologie na Univerzitě Karlově v Praze (2008), kde nyní dokončuje doktorské studium. Marek se specializuje na římský a byzantský Egypt, rané egyptské křesťanství a dějiny katolických misií v Egyptě a v přilehlých oblastech Blízkého východu a Afriky. Od r. 2005 se podílí na řešení badatelských úkolů Českého egyptologického ústavu FF UK, kde se mj. věnuje výzkumu egyptské oázy Bahríja.
Strukturovaný životopis a bibliografie jsou k dispozici na https://cuni.academia.edu/MarekDospěl

 

Celý článek

—————

24.09.2013 22:12

Jurodiví

20. 3. jste měli možnost zúčastnit se přednášky "Blázni pro Krista – fenomén jurodivosti v byzantské a ruské kultuře", kterou proslovil Mgr. Michal Řoutil, Ph.D.

Na webu si můžete téma připomenout ruským dokumentárním filmem "Jurodiví" - s českými titulky.

https://www.youtube.com/watch?v=JFU6wZnvPFI&list=FLRpu_FzxxReMTyNeuRaOtpg&index=2

https://www.youtube.com/watch?v=SZ6zG00w8b8&list=FLRpu_FzxxReMTyNeuRaOtpg&feature=mh_lolz

 

Celý článek

—————

25.06.2013 18:06

prázdniny

Všem našim příznivcům přejeme pěkné léto, potřebnou dávku odpočinku a těšíme se na další setkání :-)

 

Celý článek

—————

22.05.2013 22:17

Cesty české rozvojové spolupráce - Bosna a Hercegovina

Cesty české rozvojové spolupráce – Bosna a Hercegovina 
Mgr. Milada Dušková
6. 6. (čtvrtek), 18.00, kino RETRO, Farní 14, Zábřeh

host: Mgr. Jan Odehnal

pořádá ČKA, místní skupina Zábřeh ve spolupráci se Zábřežskou kulturní, s.r.o.

anotace dokumentu: Film Cesty české rozvojové spolupráce - Bosna a Hercegovina je dokument mapující aktivity České republiky, které mají této zemi napomoci k efektivnějšímu rozvoji. Přestože od válečného konfliktu uběhlo již 18 let, patří Bosna a Hercegovina stále k nejméně rozvinutým zemím Balkánu i celé Evropy. Na základě dlouhodobých kontaktů sahajících až do období Rakouska-Uherska a znalosti poměrů v této malé a malebné zemi, byla Bosna a Hercegovina vybrána za jednu z prioritních zemí české zahraniční rozvojové spolupráce. Celý dokument, který v minulém roce natočila Katedra rozvojových studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, vedle ukázek vzájemné spolupráce na konkrétních projektech sleduje také komplikovanou náboženskou a politickou situaci v současné Bosně a Hercegovině. 

Milada Dušková je studentkou doktorského programu Geografie na Katedře rozvojových studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V současnosti je také koordinátorkou projektu Cesty rozvojové spolupráce, v rámci něhož se natočily již čtyři dokumentární filmy o aktivitách ČR v rozvojových zemích (Srbsko, Moldavsko, Mongolsko, Bosna a Hercegovina). Tématem balkánských zemí se zabývá od doby svého studia na univerzitě v Tuzle (BiH) v roce 2009.

 

Celý článek

—————

21.04.2013 22:22

Křesťanská liturgická hudba prvního tisíciletí

Křesťanská liturgická hudba prvního tisíciletí 

přednáší prof. Evžen Kindler
22. 5. (středa), 18.00, Katolický dům, Zábřeh

Ukázky podobných melodických úryvků v hudbě liturgie latinské, řecko-byzanské, aménské a slovanské s přesahem k hudbě liturgie etiopské a syrské (chaldejské). Charakter tradiční liturgické hudby a jeho odlišnost od liturgické hudby pozdější.

Prof. PhDr. RNDr. Evžen Kindler, CSc., je původním odborným zaměřením matematik a kybernetik, dnes již emeritní profesor Ostravské univerzity. Dlouhodobě se věnuje liturgické hudbě. Jeho hlavní zájem je soustředěn jednak na melodické analogie v jednohlasé křesťanské hudbě (latinské, arménské, řecké, slovanské) prvního tisíciletí, a jednak na aplikace diskrétní matematiky na systémy volného rytmu. 

Rozhovor s prof. Kindlerem si můžete přečíst v ročence Parrésia. Revue pro východní křesťanství V (2011) - bližší informace viz https://www.parresia.cz/cz/parresia/aktualni-cislo

Celý článek

—————

Všechny články

—————


Vítejte na webu místní skupiny České křesťanské akademie v Zábřeze

"Česká křesťanská akademie přispívá k rozvoji vědy, umění a vzdělání v České republice. Sdružuje občany, kteří chtějí tomuto rozvoji napomáhat a kteří se hlásí k odpovědnosti za uplatňování křesťanských hodnot ve společnosti, i organizace, hlásící se ke stejným cílům. Zve ke členství i ke spolupráci příslušníky různých křesťanských vyznání i občany bez vyznání."
(Stanovy, článek 1)

oficiální stránky ČKA

www.krestanskaakademie.cz

najdete nás také na facebooku

Česká křesťanská akademie, místní skupina Zábřeh