Novinky

19.02.2015 18:17

Vzájemné obohacování jazyků - přednáší doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.

Vzájemné obohacování jazyků

Doc. RNDr. Karel Oliva, Dr. (ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR)

úterý 10. března, 18.00, Katolický dům

 

Jak a proč si jazyky navzájem půjčují slova, o tom, co čeština v tomto ohledu dala světu, a výběrově samozřejmě i tom, co čeština z světa převzala. Také o tom, jestli hrozí nebezpečí, že by se čeština přizpůsobovala cizím jazykům natolik, že by pak vlastně už ani nebyla.

 

Doc. RNDr. Karel Oliva, Dr., se věnuje formální syntaxi přirozených jazyků, včetně praktických (počítačových) aplikací. Absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzoty Karlovy, byl dlouhodobě vědecky činný v Bulharské akademii věd v Sofii, v Ústavu komputační lingvistiky Sárské univerzity v Saarbrücken (SRN) a v oddělení matematické lingvistiky Rakouského ústavu pro výzkum umělé inteligence (OeFAI) ve Vídni. Publikoval přes 85 původních vědeckých prací v časopisech a sbornících odborných konferencí, byl vedoucím výzkumných týmů a spoluautorem implementací řady softwarových celků (mj. korektoru české gramatiky pro Microsoft Office). Je ředitelem Ústavu pro jazyk český AV ČR. 

 

Celý článek

—————

12.01.2015 19:54

„Být nablízku“ - vernisáž putovní výstavy a beseda o službě nemocničních kaplanů

 

V úterý 3. února 201518 hod.Katolickém doměZábřehu pořádá Česká křesťanská akademie, místní skupina Zábřeh ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým a Fakultní nemocnicí Olomouc vernisáž putovní výstavy fotografií Filipa Fojtíka o službě nemocničních kaplanů s názvem „Být nablízku“, na kterou naváže beseda o této službě. Záštity nad výstavou se ujala Katolická asociace nemocničních kaplanů v České republice.

Výstavu je dále možné shlédnout např. v pátek 6. února během konání společenského plesu Charity Zábřeh, případně jindy po domluvě na tel. 731 465 717 (J. Klimek).

* * *

Výstava představuje kolekci 25 černobílých snímků, které přibližují práci nemocničních kaplanů: Zachycují jejich empatické naslouchání a snahu porozumět pacientům, ohleduplnost a takt, úctu a respekt k prožívání nemocných. Přibližují je jako průvodce nemocných v úzkostech, v hledání naděje a odpovědí na otázky po smyslu života, v prožívání víry v době nemoci, umírání a smrti.

Autorem fotografií je Filip Fojtík, dvojnásobný laureát prestižní soutěže Czech Press Photo Canon Junior Awards za snímek „Loučení Poláků s oběťmi leteckého neštěstí“ (2010) a za soubor „Stáří“ (2011), držitel 1. místa ve Fotografické soutěži Velehrad 2010 v kategorii Portrét za soubor „Boží služebníci“.

Od července do září 2013 fotografoval nemocniční kaplany při jejich službě nemocným, seniorům a umírajícím v nemocnicích, hospicích a pobytových sociálních službách v Rajhradě, Brně, Olomouci, Holešově, Kroměříži, Praze a Ostravě.

Slavnostní zahájení výstavy proběhlo v neděli 20. října 2013 ve Fakultní nemocnici Olomouc. Do konce roku 2013 ji bylo možné shlédnout ještě na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, v kryptě katedrály sv. Václava, na Vyšší odborné škole sociální Caritas a v chrámu sv. Michaela v Olomouci. Během roku 2014 putovala po zařízeních zdravotnických a sociálních služeb, poutních místech a kulturních centrech na území České republiky. Jejím cílem je přispět k propagaci služby nemocničních kaplanů.

Podíl na realizaci výstavy má:

·         Agrova a.s. Prusinovice

·         Firma ELSPET s.r.o.

·         Farma Zdeňka, Zdeňka a Antonín Horníkovi

·         Petr Hošťálek

·         Jitka Chalánková

·         Ing. Marián Jurečka

·         KDU-ČSL

·         Firma Kvapil elektro

·         Prof. Miloš Táborský

·         Ing. Zdeněk Tvrdoň, Ph.D.

·         Ing. Zdeněk Váhala

·         Firma Váhala a spol. s r.o.

 

 

Celý článek

—————

06.01.2015 14:00

připravujeme

3. února (úterý), 18.00, Katolický dům

"Být nablízku" - vernisáž putovní výstavy a beseda o službě nemocničních kaplanů

 

10. března (úterý), 18.00, Katolický dům

doc. RNDr. Karel Oliva, Dr. (ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR ) 

 

9.června (úterý), 18.00, Kino Retro

Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D. (Historický ústav Akademie věd ČR)

pořádáno ve spolupráci se Zábřežskou kulturní, s.r.o.

 

 

Celý článek

—————

20.10.2014 17:32

Z historie moravského zvonařství. Přednáška k 400 letům zvonu sv. Barbory - přednáší RNDr. Mgr. František John, Ph.D.

 

Z historie moravského zvonařství. Přednáška k 400 letům zvonu sv. Barbory - přednáší RNDr. Mgr. František John, Ph.D.

11.11. (úterý), 18.00
Katolický dům


Moravské zvonařství prošlo dlouhým dějinným vývojem, vedle řemeslné dovednosti svých tvůrců se v něm uplatňovala jednotlivá slohová období a umělecké názory. Vzhledem k těžké dostupnosti zvonů a cimbálů nebyla těmto památkám v minulosti věnována patřičná pozornost, přitom mnohé z těch, které se i přes válečné rekvizice dochovaly, jsou hodnotné nejen po stránce historické, ale i kovolitecké a umělecké. Vedle nových poznatků z moravské kampanologie bude na přednášce představen postup výroby zvonů či hudební ukázky. Přednáška se koná při příležitosti 400 let od ulití zvonu sv. Barbory v Zábřeze.

 

Celý článek

—————

04.10.2014 19:56

připravujeme

11.11. (úterý), 18.00, Katolický dům

Z historie moravského zvonařství. Přednáška k 400 letům zvonu sv. Barbory.

RNDr. Mgr. František John, Ph.D.

 

 

Celý článek

—————

04.10.2014 19:43

Katedrála viditelná a neviditelná - představení nového zpracování historie katedrály sv. Víta - přednáší Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D.

Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. 
(Archeologický ústav Akademie věd České republiky)

Katedrála viditelná a neviditelná - představení nového zpracování historie katedrály sv. Víta

úterý 14. 10. 2014 [náhradní termín za květen, kdy se přednáška neuskutečnila z důvodu nemoci]
18.00 hod. 
Katolický dům, Sušilova 38, Zábřeh


Letos uplyne 670 let od založení gotické katedrály sv. Víta na Pražském hradě, která stavebně i liturgicky navazovala na předrománskou rotundu a románskou baziliku. Dozvíte se, jak se jednotlivé stavební etapy vyrovnávaly s komplikovaným skalním terénem hradní ostrožny, jak se stavba v čase proměňovala a které prvky starších fází, díky přenosu architekturou a liturgií, tvoří do dnešní doby hlavní myšlenkovou a liturgickou osu. Příběh stavby, která v českých zemích nemá obdoby, vám představí Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky. Je to příběh, který se skládá z osudů vynikajících architektů a umělců, jejichž jména se ne vždy dochovala a z osudů uměleckých děl, se kterými se můžeme potkat ještě dnes.

Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D.
Pracuje v Oddělení záchranných výzkumů Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze, kde vede pracoviště na Pražském hradě a zároveň je tiskovou mluvčí ústavu. Specializuje se na pozdně antickou a raně středověkou sakrální architekturu, středověké stavební technologie a dějiny archeologie.
V rámci několika projektů se zabývala nebo dosud zabývá církevní architekturou Pražského hradu a velkomoravských Mikulčic a také tradičními vápennými technologiemi historických staveb a jejich využitím v současnosti. Účastní se i zahraničních projektů - je kurátorkou projektu Corpus architecturae religiosae europeae (IV-X saec.) pro Střední Evropu a také vedoucí Culture Heritage Route a české části projektu Cradles of European Culture.
Podílí se na výzkumu kostela sv. Juraja v Kostolanech pod Tríbečom na Slovensku s unikátními nástěnnými malbami a také na postupně vydávaném Archeologickém atlasu Pražského hradu. V letošním roce vychází pod jejím vedením monografie o katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, na které se podílí 16 autorů z řad archeologů, historiků, kunsthistoriků a historiků hudby a liturgie. 
Podílela se i na přípravě archeologické části stálé expozice o dějinách Pražského hradu Příběh Pražského hradu, která je na Hradě dodnes k vidění a je průběžně doplňována a obnovována.

 

Celý článek

—————

31.08.2014 22:34

Burundi aneb Jak to bylo dál - Eliška Maradová

Burundi aneb Jak to bylo dál - Eliška Maradová

čtvrtek 11. 09. 2014

18:00 hod.

kino Retro Zábřeh

 

spolupořádají Zábřežská kulturní, s.r.o. a Česká křesťanská akademie, místní skupina Zábřeh

 

Druhá netradiční cestovatelská přednáška MUDr. Elišky Maradové o tom, jak nakonec i díky darům ze Zábřeha vyrostla v africkém Burundi knihovna, jaké s tím byly veselé i neveselé trampoty, ale hlavně o tom, jak se hledá vlastní cesta za tím, co mladé srdce velí...

 

Vstupné dobrovolné (ve prospěch projektu Knihomol v Buraniru)

 

 

 

 

Celý článek

—————

21.08.2014 16:16

Mauthausen, Flosssenbürg - Peklo v žulových lomech - přednáší Petr Pokorný

Mauthausen, Flosssenbürg - Peklo v žulových lomech

Petr Pokorný

23.9. (úterý), 18.00, Katolický dům

 

Petr Pokorný spolupracuje s památníkem Flossenbürg na sestavování poválečných osudů jejich vězňů a v Mauthausenu každoročně s přáteli pořádá pietní akt za zavražděné.

 

 

Celý článek

—————

16.05.2014 15:43

přednáška “Katedrála viditelná a neviditelná" z důvodu nemoci ZRUŠENA

Milí příznivci ČKA,
velice se omlouváme, ale  Z DŮVODU NEMOCI přednášející (Mgr. Jany Maříkové Kubkové, Ph.D.) se přednáška “Katedrála viditelná a neviditelná - představení nového zpracování historie katedrály sv. Víta” v původně plánovaném termínu (20. května) RUŠÍ!
Pro přednášku se však pokusíme najít náhradní termín, o kterém vás budeme informovat.
Děkujeme za pochopení.
 
 

Celý článek

—————

07.05.2014 11:22

Katedrála viditelná a neviditelná - představení nového zpracování historie katedrály sv. Víta - přednáší Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D.

Katedrála viditelná a neviditelná - představení nového zpracování historie katedrály sv. Víta
Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. (Archeologický ústav Akademie věd České republiky)
úterý 20. 5. 2014
18.00 hod. 

Katolický dům, Sušilova 38, Zábřeh

Letos uplyne 670 let od založení gotické katedrály sv. Víta na Pražském hradě, která stavebně i liturgicky navazovala na předrománskou rotundu a románskou baziliku. Dozvíte se, jak se jednotlivé stavební etapy vyrovnávaly s komplikovaným skalním terénem hradní ostrožny, jak se stavba v čase proměňovala a které prvky starších fází, díky přenosu architekturou a liturgií, tvoří do dnešní doby hlavní myšlenkovou a liturgickou osu. Příběh stavby, která v českých zemích nemá obdoby, vám představí Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky. Je to příběh, který se skládá z osudů vynikajících architektů a umělců, jejichž jména se ne vždy dochovala a z osudů uměleckých děl, se kterými se můžeme potkat ještě dnes.

Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D.
Pracuje v Oddělení záchranných výzkumů Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze, kde vede pracoviště na Pražském hradě a zároveň je tiskovou mluvčí ústavu. Specializuje se na pozdně antickou a raně středověkou sakrální architekturu, středověké stavební technologie a dějiny archeologie.
V rámci několika projektů se zabývala nebo dosud zabývá církevní architekturou Pražského hradu a velkomoravských Mikulčic a také tradičními vápennými technologiemi historických staveb a jejich využitím v současnosti. Účastní se i zahraničních projektů - je kurátorkou projektu Corpus architecturae religiosae europeae (IV-X saec.) pro Střední Evropu a také vedoucí Culture Heritage Route a české části projektu Cradles of European Culture.
Podílí se na výzkumu kostela sv. Juraja v Kostolanech pod Tríbečom na Slovensku s unikátními nástěnnými malbami a také na postupně vydávaném Archeologickém atlasu Pražského hradu. V letošním roce vychází pod jejím vedením monografie o katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, na které se podílí 16 autorů z řad archeologů, historiků, kunsthistoriků a historiků hudby a liturgie. 
Podílela se i na přípravě archeologické části stálé expozice o dějinách Pražského hradu Příběh Pražského hradu, která je na Hradě dodnes k vidění a je průběžně doplňována a obnovována.

 

Celý článek

—————

Všechny články

—————


Vítejte na webu místní skupiny České křesťanské akademie v Zábřeze

"Česká křesťanská akademie přispívá k rozvoji vědy, umění a vzdělání v České republice. Sdružuje občany, kteří chtějí tomuto rozvoji napomáhat a kteří se hlásí k odpovědnosti za uplatňování křesťanských hodnot ve společnosti, i organizace, hlásící se ke stejným cílům. Zve ke členství i ke spolupráci příslušníky různých křesťanských vyznání i občany bez vyznání."
(Stanovy, článek 1)

oficiální stránky ČKA

www.krestanskaakademie.cz

najdete nás také na facebooku

Česká křesťanská akademie, místní skupina Zábřeh